Ljusstakar 1800-talets första hälft

Klubbat för:

150 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första hälft, träskuren dekor, i form av stående män klädda i blå rock med röd ståndkrage, i händerna plåtklädd ljuspipa, polykromt bemålade, höjd 26,5 cm
Jämför liknande ljusstakar i Nordiska Museets samlingar, NM.0061304, inköpta 1889 från Vifolka härad, Östergötland

PROVENIENS: Familjen Holtermann

Bruksslitage, ställvisa lagningar, mindre dekorförlust

754900

2020-04-05