Lauritz Hjorth bordslampa
2020-03-28
754630
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 200 EUR |
LAURITZ HJORTH, BORDSLAMPA, basaltware, L.Hjorth, Bornholm, 1900-talets första hälft, reliefdekor av vallmoblommor, uurnans höjd 25 cm, med skärm 52 cm
Lättare ytslitage, samt mindre tillverkningsdefekter, smutsig lampskärm