Byrå tillskriven Jonas Hultstén

Klubbat för:

46 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med björk, jakaranda, lönn m.fl. träslag, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front, intarsia med graverad dekor och karnaubavax, dekor av medaljong med lagerfestonger och hängen, runda draghandtag, nyckelskyltar med bandrosett, nedre frontsarg med droppbeslag, snedställda hörn, kortsidor med urna, ben med avslutande fothylsor, skiva av kalksten med dubbel kälning, nycklar medföljer, höjd 85, 76,5 x 51 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2017, nr 1120, jämför snarlik byrå av Jonas Hultstén

Ställvisa fanérkompletteringar och torrsprickor, låsen 1800-tal, skivan samtida men ej ursprunglig, kantlagningar

754256

2020-04-05