Alabastron
2020-03-26
754255
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ALABSTRON, antiken, möjligen romersk-egyptisk, delvis glaserat lergods, höjd ca 17 cm
Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Jordfynd