ljuskrona oskariansk sent 1800-tal
2020-03-29
753280
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
LJUSKRONA, oskariansk, sent 1800-tal, mässingstomme med förgylld dekor av blomsterslingor, behängd med olikslipade prismor, tre bronserade ljusarmar, diameter ca 30 cm, höjd ca 56 cm.
Åldersrelaterat slitage, senare bronsering på ljusarmarna, nagg, senare elektrifiering.