Karin Olsson
2020-03-12
748885
| Klubbat belopp | 6 200 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
KARIN OLSSON (1928-2006): ´´På äventyr", signerad Karin Olsson, olja på duk, ca 65x65 cm
ÖVRIGT:
Autodidakt bildkonstnär, naivist. Olsson arbetade främst i en navistisk tradition. Och hennes palett var ofta full av färger. Olssons motivkrets återkommer till landskapet.