Silverbestick Jacob Ängman "Rosenholm"
2020-03-10
747786
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 75 dlr, silver, GAB, Stockholm omkring 1960-tal, bestående av: 10 bordsgafflar, 10 bordsknivar, 10 bordsskedar, 10 efterrättsskedar, 10 förrättsknivar, 13 förrättsgafflar, 12 kaffeskedar, total vikt exklusive knivar med rostfritt blad ca 1481 g
Bruksslitage, svagt oxiderat silver