Chatelaine förgyllt silver
2020-03-13
747315
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 800 SEK |
CHATELAINE, förgyllt silver, ciselerad och graverad dekor, franska stämplar, höjd 14 cm, vikt ca 45 g
HISTORIK: Föremålet utställt i Nordiska Museets utställning över Smycken sommaren 1949 med katalognummer 948, enligt uppgift ägare fröken Ylva Myrsten, Stockholm, katalog medföljer samt ett foto i svartvitt
En snäckdekor har lossnat samt med skada