Stormlyktor Alexander II Ryssland
2020-03-08
745919
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
STORMLYKTOR, ett par snarlika, Alexander II, Ryssland, märkta med kyrilliska bokstäver Gordeev i Moskva, förgylld mässing, kupor i klarglas med blå mynningskant, klockformad bas med rak stam, bajonettfattning med fjäder, botten med blytyngd, höjd 48,5 cm
PROVENIENS: Svensk privatsamling, England
Fjäderplattor saknas