Silverbägare Petter Wirgman
Klubbat för:
2 400 SEK
1 500 SEK
BÄGARE, silver, Petter Wirgman (mästare Göteborg 1733-1739), stämplad 1735, invändigt förgylld, dekor vid mynning samt fotring, godronnerad fotring, åldermansranka, höjd ca 8,5 cm
Åldersrelaerat slitage, bucklor
745545
2020-03-04