Hänge/brosch 1700-tal
2020-03-04
744629
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
HÄNGE/BROSCH, vitmetall, mittdel rosettformad, dekor med fasettslipade pastestenar, 1700-talets senare del, ögla nedfällbar, höjd inkl. ögla 5.2 cm, vikt ca 14 g
Omarbetat, ursprungligen örhänge, stenar med hack och skador samt några ej ursprungliga, tennlödning