Edition Luxe Cartier Örhänge 1940-tal 14K
2020-03-29
744092
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
CARTIER, örhänge, 1940-tal,14K, rödguld, dekor med små cabochonslipade rubiner och turkoser, clipsmodell, höjd ca 23 mm, vikt ca 19.5 g
Ursprungligen var örhängena del av ett demi parure set bestående av örhänge och brosch. Märkning Cartier satt på broschen.
Lätt åldersrelaterat slitage.