Slaglåsgevär
2020-03-04
743744
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-talets första hälft, förändrat från flintås, låsbleck signerat Norrköping PW, oktagonalt kammarstycke med gravyr, kolv med kolvlåda, längd ca 135 cm, rem medföljer
Stockskador, senare laddstake, skdaor på remfästen, håller spänn i båda lägen