Speldosa 1800-tal

Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal
Speldosa 1800-tal

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CYLINDERSPELDOSA, 1800-talets senare del, sannolikt Jules Cuendet, Schweiz, för 6 melodier, med klockspel och trumma, fodral i valnöt, intarsia i form av urna med blomster, cylinderns längd ca 28, fodralets storlek ca 24, 60x31 cm

Saknar vev och blad medmindre påskrift, fodral med mindre färgbortfall, kammen saknar en tand

742096

2020-04-26