Appliquer 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

APPLIQUER, ett par, 1700-talets andra hälft, för vardera två ljus, brännförgylld brons, krönta av flammande urna, väggfäste med dekor av akantus, lager- och eklövsblad, uppsvängda ljusarmar med växtornamentik, bladhölstrade droppskålar, ljuspipor med pärlstav och lagerblad, höjd 43,5 cm

Bruksslitage, ställvisa lagningar och bättringar, fyra mindre brickor senare

741912

2020-03-08