Bestick nysilver Anders Gabriel Dufva Olga
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BESTICK, 34 dlr., nysilver, Anders Gabriel Dufva (verksam 1847-1933/72), Stockholm 1800-talets andra hälft, modell "Olga" (två olika varianter), bestående av: 24 matgafflar, 6 matskedar samt 4 bordsskedar, graverade med adelsvapen tillhörande den friherrliga ätten Lagerheim, längd ca 19-24 cm
PROVENIENS: Den friherrliga ätten Lagerheim
Slitage, något varierande längd/modell
740096
2020-03-01