Marc Chagall
2020-02-29
738029
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MARC CHAGALL (1887-1985): "En Route Vers Sobakévitch" (On the Way to Sobakevich), plate XIII, ur Les Âmes mortes (Dead Souls), plate LXXVI, signerad i plåten, numrering i blyerts 282/335,Tériade Éditeur,1948, etsning/torrnål, bildmått ca 22x29,5 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad