Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol
2020-02-20
737897
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MARC CHAGALL (1887-1985): "Tchitchikov Douanier," ur Les Âmes mortes (Dead Souls), otydligt signerad i plåten,Tériade Éditeur, 1948, plate LXXXIV, etsning/torrnål, bildmått ca 21x27,5 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad