Marc Chagall Les Âmes mortes Gogol
2020-02-20
737863
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MARC CHAGALL (1887-1985): "Dinner is Served" (On passe à table), ur Les Âmes mortes (Dead Souls), signerad i plåten,Tériade Éditeur,1948, etsning/torrnål, bildmått ca 21x28 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Oramad