Spegellampetter

Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter
Spegellampetter

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGELLAMPETTER,(2) ett par, gustavianska, för två ljus vardera, krönta med kärve och ros, och nertill med lagerblad, träskuren dekor, ramen med pärlstav, förgyllda med slagmetallnedre kant med fäste för ljusarmar, ljushållare av mässing, ovala, höjd ca 68 cm

Ena krönet avbrutet med en större del och två små som medföljer, ljushållarna med stukade kanter, bruks och åldersrelaterat slitage

734279

2020-02-12