Ampel senempire
2020-02-12
734101
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
AMPEL, omkring 1800-talets första hälft, senempire, i form av romersk oljelampa, 5 ljusarmar, brännförgylld brons samt förgylld mässing, ljusarmar med dekor av franska liljor, botten med pinjekotte, höjd ca 73, bredd 25 cm
Omarbetad, hängkedjor senare tillkomna, takskål senare tillkommen