Mariano Fortuny "Fortuny" golvlampa 1907
2020-02-02
732165
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
MARIANO FORTUNY, "Fortuny", golvlampa, formgiven 1907, reglerbar grå stålställning, skärmen klädd i ljust tyg, reflektor, höjd 190 cm
HISTORIK: Lampan formgavs 1907 av Mariano Fortuny för att användas under fotograferingar. De första exemplaren hade svart tygskärm och stativ. Insidan på lampan är i ett ljust tyg för att reflektera ljuset bäst. Senare varianter finns att få med vit, beige eller med mönstrad skärm. Fortuny har gjort sig känd för sina silkes- och sammetstyger med art nouveaudekor
Skador: Skärm med mindre slitage/fläckar