Kris / Keris
2020-02-13
730905
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
KRIS / KERIS, troligen Indonesien, inköpta på 1920-talet, snidat trägrepp, järnklinga, balja av lövträ, krisens längd 36,5 cm, inklusive balja 38 cm.
Slitage, rost.