Kris / Keris
2020-02-13
730904
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
KRIS / KERIS, troligen Indonesien, inköpta på 1920-talet, snidat trägrepp, vågig klinga, balja av lövträ, krisens längd 45,5 cm, inklusive balja 46,5 cm.
Slitage, sprickor, skador.