Fat Kina 1700-tal
2020-01-31
728469
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, rutbård, diameter ca 33 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina
Kantlagning, spricka, nagg