Fat Kina 1700-tal
2020-01-31
728399
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, rutbård, diameter ca 38 cm
PROVENIENS: Föremålet införskaffat av David Hummel, Sven Hedins livmedikus, under resa i Tibet i Kina
Smärre nagg