Silverbestick vikt ca 3298 g
2020-02-02
728255
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 17 000 SEK |
SILVERBESTICK, Norge, 129 dlr, 1800-talets andra hälft samt tidigt 1900-tal, mestadels modeller snarlika "Svensk Rund", bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 13 matskedar, stämplade bl.a Soelberg, 12 bordsgafflar 13 bordsskedar, 18 bordsknivar, 12 efterättsskedar, 12 bakelsegafflar, 18 teskedar, 6 smörknivar, 1 påläggsgaffel, medföljer schatull i mahogny, total vikt exklusive knivar med rostfritt blad, ca 3298 g
Bruksslitage