Armband 18 k guld 1800-tal
2020-01-28
725811
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 9 000 SEK |
ARMBAND, 18 k guld, variant av s.k. ärtlänk, varannan med graverad bladdekor, Stockholm troligen 1829, stämplar otydliga, längd ca 20 cm, vikt ca 21,9 g
Säkerhetskedja ej öppningsbar och ej ursprunglig, enstaka länkdel med smärre buckla och skada förekommer, springring troligen ej ursprunglig