Halsband silver Finland 1960-tal
2020-01-05
719626
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
PENTTI SARPANEVA, halsband, silver, dekor med odlad saltvattenspärla ca 6,8 mm, Kalevala Koru, Helsingfors 1966, svenska importstämplar, hängets höjd inkl. ögla ca 11 cm, kedja ej öppningsbar integrerad i öglan, vikt ca 66 g