Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ samt med Stockholms hallstämpel 1785, träskuren dekor, förgylld, krönet med räfflad och bemålad sköld, genombruten dekor av korslagda lagerkvistar och draperifestonger, ramen bandfläta och pärlstav, nedre sargen med lagerkvistar, fasettslipade kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 169 x 66 cm

Lagningar, smärre dekorförluster

718322

2020-03-08