Brosch 18 k guld
2020-01-07
718073
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BROSCH/HÄNGE, 18 k guld, fattning med blom-och bladdekor, infattad sten med dekor föreställande en sfinx, bl a med italienska flaggfärgerna, stämplad Carl August Björklund, Stockholm, årsindex saknas, 1800-talets senare del, diameter 4,3 cm, vikt ca 12,2 g
Sten med smärre repor baktill, dekor med slitage och skador