Skedar 1700-tal samt 1800-tal, bl.a. Jakob Lampa
2019-12-17
714291
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
SKEDAR, 17 st, mestadels 1700-tal, bestående bl.a av: 1 sked av Jakob Lampa, Stockholm 1769, 1 sked av Petter Ekegren, Trosa, 1762, 1 sked av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm, 1797, 1 sked Gustav Georg Rehnberg, Norrköping 1800, 4 skedar av Johan Jacob Ulfsberg, Nyköping 1794-1802, 1 sked med mästarstämpel Lundström, 1786 samt 8 skedar från omkring 1800-talets första hälft, olika modell samt olika mästarstämplar, längd ca 19,5-21 cm, total vikt ca 816 g
Smärre åldersrelaterat slitage