Tespindlar silver
2019-12-13
713796
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TESPINDLAR, 3 st, silver, varav en stämplad Finland1886, samt en Johan Henrik Lampa Stockholm 1820, svarvade träskaft, TESIL, silver, med tillhörande underställ, CF Carlman Stockholm 1921, förgyllda insidor, dekor med girland och bandrosetter, längd ca 6-8 cm, tesilens vikt ca 90 g
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Tespindlar med skador och bristningar