Tekanna 1800-tal
2019-12-13
712790
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TEKANNA, 1800-talets första hälft, empire, dekor i guld mot koboltblå botten, klassicerande motiv med jakthundar, lockknopp i form av pinjekotte, höjd ca 19 cm
Guldet med slitage och bortfall