Richard Schnauder brons bowlingpris Djurgårdens IF

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RICHARD GEORG SCHNAUDER (Tyskland, 1886-1956): Stående modell, signerad R.Schnauder, gjutarmärkt Guss V. Pirner&Franz, Dresden, brons,bowlingpris, skyltmärkt "Vänskapsmatchen Djurgården-Järva i Bowling", DIF,s vandringspris 1922, höjd med stensockel, ca 33 cm,

PROVENIENS:
Henry Lundgren DIF.
Bowlingen blev invald i Djurgårdens IF i november 1919, men redan den 14:e april samma år skapades sektionen av ett antal bowlare. Talesman för bildandet var Gustav Lindholm och medlemsantalet var 10, sektionens ordförande blev John Bång, sekreterare Henry Lundgren och kassör Carl Sandin, inget val av ledamöter.

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Sockel med nagg, del saknas (troligen en florett)

711668

2019-12-15