Kåsor silver Leffler Falun
2019-12-10
711574
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
KÅSOR, 2 st, Johan Leffler, Falun, 1799 och Johan Henrik Leffler, Falun, (verksam 1799-1836), ovala på rund fot, livet med drivna ovala bucklor och punsad dekor, en genombruten hänkel med stiliserad blomma och en sköldformad hänkel med ringhänge, längd ca 10-12 cm, vikt 52 resp 54 gram
Kåsan av Johan Henrik med mindre bristningar, lagat ringfäste, i övrigt smärre slitage