Brännvinskåsa silver Otto Henrik Sjöberg
2019-12-10
711569
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
OTTO HENRIK SJÖBERG, kåsa, silver, stämplad OHS (mästare 1726-1775), Falun 1750, godronerat liv, på rund fot, dubbla handtag med dekor i relief, en med ringhänge, höjd 8, längd 14,5 cm, vikt ca 76 g
Lagat kerubhandtag, smärre slitage