Saltkar 1 par silver
2019-12-13
710211
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SALTKAR, 1 par, silver, pärlstavsdekor, invändigt med förgyllning, oidentifierad mästare, empire, stämplad 1827, höjd 6, längd 9 cm, vikt ca 164 g
Ingår i temaauktionen: Silver och det dukade bordet
Gravyr, troligen lagning mellan fot och kupa