Sabel 1800-tal
2019-11-25
706180
| Klubbat belopp | 2 800 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SABEL, 1800-tal (omkring 1860), för sjöofficer, kavel med skuret elfenben, mässingsfäste med genombruten dekor och lilla riksvapnet, knapp i form av lejonmaskaron, med stålbalja, fästet med märkning, klingans längd ca 80, total längd 93 cm
Visst slitage