Matservis

Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis
Matservis

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MATSERVIS, 213 dlr, 1900-talets första hälft, rokokostil, handmålad av Ebba Jeineman, besående av: 24 mattallrikar, 35 bordstallrikar, 30 asietter, 12+12 djupa, 21 buljonkoppar med fat, 18+8 kaffekoppar med fat, 22 mindre assietter, 6 terrin, tekkanna, 2 kannor, kaffekanna, 6 äggkoppar, 7 upplägningsfat, 1 såsskål, 3 såssnipor, 4 upplägningsskålar

Nagg, sprickor, missfärgningar förekommer

705673

2019-11-29