Amplar 1-par senempire
2019-11-26
704370
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
AMPLAR, 1-par, omkring 1800-talets första hälft, senempire, i form av romerska oljelampor, 5 ljusarmar vardera, brännförgylld brons samt förgylld mässing, ljusarmar med dekor av franska liljor, botten med pinjekotte, höjd ca 73, bredd 25 cm
Ingår i temaauktionen "Samlarhem"
Omarbetade, hängkedjor senare tillkomna, takskålar senare tillkomna