Samling osmanskt silver
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 50 000 SEK |
SAMLING OSMANSKT SILVER, 47 delar, bestående av koranställning, trä inklätt med silver, höjd ca 20 cm, 1 par skedvärmare, genombruten dekor, höjd 14 cm, med tillhörande skedar 5+6 st, 2 st pennhållare, längd 24-25 cm, ett fat med graverad krona och monogram 15x11 cm (tillverkat under Sultan Abdülaziz 1830-1876) , 3 par Zarf, varav två i etuier med porslinskoppar, ryska stämplar, 3 modeller av skedar á 6 st, längd 16,5-17,5 cm, bröstsmycke, längd med halskedja ca 43 cm, 5 st bägare med riklig gravyr, höjd ca 8 cm, samtliga föremål förutom fatet tillverkade under 34e Sultanen Abdül-Hamid II 1876-1909, vikt tillsammans (koranhållare ej medräknad) 2881 gram
Åldersrelaterat slitage / patina, 3 porslinskoppar med kraftiga lagningar/skador, 1 kopp med mindre nagg, samt en kopp saknas