Axel Fridell etsning
2019-11-16
702170
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
AXEL FRIDELL (1894-1935): "Vedskutor I", Stockholm 1930, signerad Axel Fridell, torrnål, 35x25 cm
HISTORIK: Detta är den första i en svit Stockholmsbilder som Axel Fridell gjorde 1930-32 i sin nya ateljé i Stadsgården 22
Gulnad