Ljuskrona Karl Johan-stil
2019-12-08
697773
| Klubbat belopp | 7 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
LJUSKRONA, omkring 1900, Karl Johan-stil, för 8 ljus samt sparljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, ringen med dekor av förgyllda palmetter, höjd ca 95, diameter 48 cm
PROVENIENS: Stopalo