Teppo

Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo
Teppo

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

TEPPO, med luntlås, Edo, oktagonal pipa med dekor i mässing och silver av draken mot moln samt skrivteckent, helstock med mässingsbeslag och Tokugawa mon, längd ca 42,5 cm

PROVENIENS: Ragnvald Bagge (1903 - 1991), svensk diplomat och jurist.

Fjäder och avtryckare saknas. Ytskador. Dekor troligen senare under Meiji

697436

2019-11-17