Flintlåspistoler Johann Jacob Kuchenreuter
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 40 000 SEK |
JOHANN JACOB KUCHENREUTER (vapensmed i Steinweg 1709-1783, hovbössmakare åt fursten av Thurn och Taxis), ett par flintlåspistoler, signerade JACOB KUCHENREUTER, oktagonala pipor med signaturer och dekor i silver och mästarstämplar, kaliber ca 12 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockade med beslag för löskolv, hornnäsor, beslag i järn, längd ca 41,5 cm
Flera generationer av familjen Kuchenreuter var mycket framgångsrika vapensmeder, vars kunder omfattade kungen i Böhmen, Napoleon och tsaren av Ryssland. Johann Jacob och hans bror Johann Andreas var bland de mest kända medlemmarna i familj med vapensmeder. Kuchenreuter var verksam i Steinweg, nära Regensburg, i Tyskland, hans arbeten finns representerade i exempelvis de kungliga samlingarna på Windsor Castle i Storbrittanien.
En skylt till löskolvsbeslag saknas