Tallrikar Kina 1700-tal Famille rose
2019-11-03
696706
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TALLRIKAR, 3 st., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande dekor i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, diameter ca 22 cm
PROVENIENS: En inköpt på M. Molvidson AB, Stockholm
Slitage, färgbortfall, en med kantlagning/retusch
Wear, loss of paint, one plate with repair