Niki Cash
2019-11-03
696669
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
NIKI CASH (född 1973): Komposition, signerad och numrerad 11/50, gicleé, bildmått ca 25x80 cm
New York, sent sjuttiotal satte sin prägel på Cashs bildspråk. I mitten av åttiotalet var Cash med och grundade konstnärsgruppen D.I.R. (DUZ IT RIGHT), Stockholm, verksamma främst längs Kungsängenlinjen.