Såsnipa silver
2019-10-31
696665
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
SÅSSNIPA, silver, förgylld inuti, Sven Pihlgren, Jönköping 1785, höjd ca 14 samt längd 16 cm, vikt ca 214 g
Sannolikt gammal lagning vid foten, böjd sockel, bruks och åldersrelaterat slitage