Christian Dell bordslampa
2019-10-31
695444
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
CHRISTIAN DELL, modellnummer 6787, Kaiser Idell Leuchten, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i mässing, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 38 cm
Ingår i tema-auktion "Modern Belysning"
Smärre slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen